2015. október 2., péntek

Kivalásztások Rokonság Alapján (Rokonsági Szűrő) - Selections by Relationship (Relationship Filter)


- Hogyan érheted el?
a.) A "távcső" ikon, vagy a "Ctrl+F" billentyűk megnyomása után a megjelenő ablakban a "Fejlett Szűrő/Fókusz" gombra kattintva,
c.) Az 1.-essel jelzett ikonra, majd a "Fejlett >>" gombra kattintva,
b.) A "Keresés" menüből...

- Hol használhatod?
 A program bármely részében, ahol a kijelölt egyént nemcsak önmagában, hanem a rokonaival együttesen szeretnéd kiválasztani.

 
A "Kivalásztások Rokonság Alapján" szűrő lehetővé teszi számodra hogy hogy a kijelölt egyénnel való rokonságuk alapján egyéneket kiválassz, vagy visszavond a kiválasztásukat.

Egy még teljesebb leírást láthatsz a "Kiválasztások Egyesítési Eljárásokkal (Szűrt Lista)"-nál arról, hogy a Rokonsági Szűrő hogyan illeszkedik az egész Fejlett szűrési rendszerbe.


Rokoni kapcsolatban lévő egyének egy csoportjának kiválasztásához először válassz ki egy egyént a listában, akire alapozod a Rokonsági Szürődet. Azután válaszd ki a rokoni kapcsolat típusát a kiválasztott egyénre vonatkozóan, (pl. "Család", vagy "Ősök"). Több rendelkezésre álló rokoni kapcsolat típus van, úgymint:

 "Egyén": Csak a kijelölt egyén kiválasztása.

"Házaspár":  A kijelölt egyén és bármely házastársa(i) kiválasztása. Szabadon dönthetsz, hogy kiválasztod-e az összes házasságokat, vagy sem.

"Család": A kijelölt egyén, bármely házastársa(i), és gyermekei kiválasztása. Szabadon dönthetsz, hogy kiválasztod-e az összes házasságokat, vagy sem.

"Összes": Mindenki kiválasztása az adatbázisban.

"Minden kapcsolódó" kiválasztása: Mindenki, aki rokoni kapcsolatban van a kijelölt egyénnel. Általában ez MINDENKI az adatbázisban, de ez azt is kimutathatja, hogy vannak néhányan, akik nem kapcsolódnak.

"Ősök": Lehetővé teszi számodra, hogy meghatározd a kiválasztandó ősök generációinak számát, a leszármazottaik generációinak számát, és hogy (a kiválasztás) magába foglalja-e a leszármazottak házastársait is.

"Összes kapcsolódó Ősök" kiválasztása: A kijelölt egyén, és az egyén őseinek minden rokona. Ez nem tartalmazza a kiválasztott egyén házastársa(i)t, vagy ezen házastársak őseit, vagy az egyén gyermekeit. Ez az opció a családfád egy teljes ágát fogja kiválasztani.

"Leszármazottak": Lehetővé teszi, hogy meghatározd a kiválasztandó generációk számát, és hogy (a kiválasztás) magába foglalja-e a házastársakat is.


"Minden kapcsolódó leszármazott" kiválasztása: Az egyén és minden leszármazottja, és mindenki, aki kapcsolódik bármelyik  leszármazotthoz. Meg fogod kapni a leszármazottak házastársait, és ezen házastársak összes testvérét, őseit, stb. Ez az opció a családfád egy teljes ágát fogja kiválasztani.



A gombok:

"Kiválasztás": Kattints erre a gombra az egyének kiválasztásához (a fent leírtak szerint választott) aktív rokonsági kapcsolat alapján. Ahogy kiválasztod az egyén(eke)t a kiválasztottak teljes száma, az "Eredmény", a szakasz alján megjelenik.

"Kiv. visszavonás" (Kiválasztás visszavonása): Egyének kiválasztásának eltávolítása. Győződj meg róla, hogy a megfelelő egyént és rokoni kapcsolat típust jelölted ki, majd kattints a "Kiv. visszavonás" gombra.

"Tisztázás": Kattints a "Tisztázás" gombra, hogy töröld az összes egyén jelenlegi kiválasztását. Ezután senki sem lesz kiválasztva.

"Cserél <<": A "Cserél <<" gomb kicseréli (felülírja) a rokoni kapcsolat szűrt listáját, a "Mező Kiválasztások" listában kiválasztott egyénekkel, mintha azok egyenként kiválasztásra kerültek volna, majd törli a Mező Szűrő (Eredményét). Ez lehetővé teszi a Mező Szűrő  többszöri használatát, és a továbbiakban bővítheted, vagy szűkítheted a kiválasztott egyének számát.

Mindegyik lehetőség többször és tetszőleges kombinációban használható, amíg minden kívánt egyént ki nem jelölsz.

* * *

KÜLÖNLEGES ALKALMAZÁSI TIPP: Ha van egy rokonod, aki az "elsődleges gondozó"-ja a családfád egy bizonyos ágának, és időnként frissíteni szeretnéd ezt az ágat a családfádban, ettől a rokontól (beszerezve az újabb adatokat), akkor használhatod ezt a képességet, hogy fájdalommentesen elvégezd ezeket a frissítéseket. A következő módon:

Válaszd ki az adatbázisodban a megfelelő személyt. Lehet ez egy olyan nagyapa, akinek az "elsődleges gondozó" vezeti a hivatalos családi feljegyzését, vagy lehet egy unokahúg, aki nyomon követi az összes utódait, és te szeretnéd frissíteni az adatokat, ahogy a család nő.

Válaszd az "Összes kapcsolódó ősök" vagy a "Minden kapcsolódó leszármazott" közül az egyiket.

Azután kattints a "Kiválasztás" gombra. Így most a családfa egész ágát kiválasztottad.

Ha szeretnéd visszavonni ezen családfa egy al-ágának a kiválasztását, kövesd a fenti három lépést, de (a végén) kattints a "Kiv. visszavonás" gombra ennél a csoportnál.

Amint megvan a megfelelő kiválasztott csoport, kattints a "Törlés" gombra. Ez lemetsz egy ágat a családfádról. ÓVATOSAN HASZNÁLD EZT A FUNKCIÓT. Érdemes még a lemetszés előtt kivinni (exportálni) ezt a kiválasztást, vagy legalább egy biztonsági mentést készíteni az adatbázisodról.

Ezután hozd be (importáld) az adatokat az "elsődleges gondozó"-tól. Most már ki tudod cserélni az összes adatot az egyesítés elvesztése nélkül.

Végül újra össze kell kapcsolnod a személy új példányát, akit eredetileg kiválasztottál, beillesztve a helyére az adatbázisodban (mint gyermeket a szüleihez, vagy mint házastársat egy házasságba), és a családfád ezzel frissítve lesz.


EGY MEGJEGYZÉS A BIZTONSÁG KEDVÉÉRT: Ha az "Összes kapcsolódó ősök"-et, vagy "Minden kapcsolódó leszármazott"-at választod, és vannak házassági kapcsolatok ("intermarrying") e két csoport között, akkor ugyanaz lesz a végeredmény, mint a "Minden kapcsolódó" esetén. Ebben az esetben átmenetileg szükséges lehet szétválasztani egy vagy több kulcsfontosságú házasságot, majd végrehajtani a kívánt műveleteket a csoporton, azután újra összekötni az ilyen házasságokat.

Mindenki kiválasztásának visszavonásához a rokoni kapcsolati listában, állítsd be a kapcsolat típusát "Összes"-re, és nyomd meg a "Kiv. visszavonás" gombot, vagy a "Tisztázás"-t a "...Rokonság..." részben.

2015. október 1., csütörtök

Kiválasztások egyesítési Eljárásokkal (Szűrt Listák) - Selections by Combining Methods (Filtered List)


Ez egy igen hasznos eszköz, amellyel a saját szempontjaid szerint tudod kiválasztani a családfádból az egyének csoportjait.

- Hogyan érheted el?
a.) Az 1.-essel jelzett ikonra, majd a "Fejlett >>" gombra kattintva,
b.) A "távcső" ikon, vagy a "Ctrl+F" billentyűk megnyomása után a megjelenő ablakban a "Fejlett Szűrő/Fókusz" gombra kattintva,
c.) A "Keresés" menüből...


- Hol használhatod?
 A program bármely részében, ahol nem egyes egyéneket, hanem csoportokat szeretnél/kell kiválasztani: Pl. a "Saját" tervezésű listák nyomtatásakor.


A listák

A Fejlett Szűrés két(féle) listát használ, hogy hatalmas erőt és rugalmasságot biztosítson Neked a célcsoport kiválasztásában.
1. Az egyik egy rokoni kapcsolati lista, amely a "Kiválasztások Rokonság alapján" rész által van fenntartva. Ahogy kijelöléseket végzel ebben a listában, látni fogod a kiválasztott egyének számát az "Eredmény" részben.
2. A másik a Mező Kiválasztások listája, amely a "Mező Kiválasztások" rész által van fenntartva.  Ahogy kijelöléseket végzel ebben a listában, látni fogod, hogy az "Eredmény" részben a számláló ehhez igazodik

Listák Egyesítése:

Ha csak az egyik listát használod, akkor az a lista működik aktív listaként, és az "Egyesített Eredmény" a használatban levő lista létszámát tükrözi. Azonban, ha mindkét listát együtt használod, akkor az aktív lista egy EGYESÍTETT lista lesz.

A "Listák Egyesítése" segítségével elérheted, hogy a két lista együtt működjön az alábbi lehetőségek egyikének kiválasztása által.

A legördülő menüből a következőket választhatod:

AND (ÉS):
Az aktív lista csak azokat a személyeket fogja tartalmazni, akik MINDKÉT listában benne vannak. Lehet neked az egyik listában 50 kiválasztott személyed, és 100 kiválasztott a másik listában, de ha ezek közül egyik sincs benne MINDKÉT listában, akkor az aktív lista 0 személyt fog tartalmazni, és a Egyesített szám 0 lesz. Ellenben, ha az első listáról mind az 50 fő szerepel a 100 fős listában is, akkor az aktív lista 50 lesz.

Például: Tegyük fel, hogy kiválasztottad Kovács nagypapa összes őseit, és így 100 ember van kiválasztva. A mező szűrésben kiválasztottál minden embert, akinek a családneve Kovács és itt van 50. Lehet, hogy a Kovácsokból sokan nem ősei Kovács nagypapának, ezért előfordulhat, hogy (az 50-ből) 15-en igen és 35-en pedig nem. Az aktív listád ekkor csak azt a 15 embert fogja tartalmazni, akik mind ősei a nagypapának, és akiknek a családneve Kovács.

Más szóval, az összes ember, akik Kovács nagypapa ősei, ÉS akiknek a családneve Kovács.

OR (VAGY):
Az aktív lista egyaránt tartalmazza mindazokat az egyéneket, akiket választottál mindkét listában. A fenti példában kiválasztottad Kovács nagypapa 100 ősét és 50 embert akinek a vezetékneve Kovács. Ezek közül 15 van benne mindkét listában (ez kétszer számít). Ez azt jelenti, hogy az aktív lista 135 egyént fog tartalmazni (nagypapa mind a 100 ősét, valamint a többi 35 embert Kovács vezetéknévvel, akik nem az ő ősei).

Más szavakkal, az összes embert, akik Kovács nagypapa ősei, VAGY akiknek a vezetékneve Kovács.

NOT (NEM):
Az aktív lista csak azokat a személyeket fogja tartalmazni, akik a Rokonsági listán vannak, de a Mező Kiválasztások listában NEM. A fenti példában, az aktív lista 85 embert fog tartalmazni (a 100 őst, mínusz 15-öt, akiknek a családneve Kovács).

Más szóval, az összes embert, akik Kovács nagypapa ősei, (de) akiknek NEM Kovács a vezetékneve.

A gombok

Függetlenül attól, hogy az aktív lista csak a két lista egyike, vagy egy Egyesített lista, a többi kezelő gomb ebben a részben segít neked kezelni és megtekinteni az aktív listát. Az "<< Előző", "Következő >>" és "Mentés" opció csak akkor áll rendelkezésre, ha kijelöléseid vannak az aktív listában. A "Visszatöltés" mindig rendelkezésre áll.

"<< Előző", "Következő >>": Ha a teljes listát látod (nem csak az eredményt), akkor az aktív listában lévő emberek szétszórtan lehetnek a teljes listán belül. Használd az "<< Előző" és "Következő >>" gombokat, hogy megkeresd az előző vagy a következő személyt, aki az aktív listán található.

"Mentés": Ha létrehoztál egy olyan (kiválasztás) listát, amivel még dolgozni akarsz egy ideig, menteni tudod ezt a listát. (A program) meg fog kérni téged a lista leírására, és minden, amire később a munka folytatásához szükséged lesz, ezzel mentésre kerül - a Rokonsági és szűrt Mező  listákből (keletkezik) az aktív lista, és ha van egy szűrt Mező listád, a mező kritériumok (alapján a program) korábban már létrehozta a listát.

"Visszatöltés": Bármikor szeretnél dolgozni egy korábban elmentett listával, kattints a "Visszatöltés" gombra, és kapsz egy listát a mentett listákból, amik közül választhasz. Kiválaszthatod ezen listák egyikét, hogy dolgozz vele, vagy eltávolíthatod bármelyiket, ha már nincs rá szükséged.

Egyéb lehetőségek 

"Csak az eredményt mutat":  Használd ezt a jelölőnégyzetet, hogy megszüntesd az összes egyének megjelenítését, akik nincsenek az aktív listában. Ha 5000 ember van az adatbázisodban, de csak 15 került kiválasztásra a mező szűrőben, (pl. azok az emberek, akik Németországban születtek 1800 és 1850 között, és Budapesten hunytak el), akkor ennek használatával (a program) csak ezt a 15 személyt fogja neked mutatni.

"Titkosakat is tartalmazza": Ha ez a négyzet be van jelölve, az egyének listája tartalmazni fogja azokat az egyéni és a házassági (családi) kapcsolatokat, amik bizalmasként vannak megjelölve. A beállítás törlésével megelőzheted, hogy a bizalmas rokoni kapcsolatok is szerepeljenek a listában.

Kapcsolódó témák:
Szűrési Feltételek Beállítása
Bizalmas Rokonsági Kapcsolatok